Demografia

Gwinea-Bissau jest mocno zróżnicowana kulturowo i etnicznie. Jej mieszkańcy tworzą istną mozaikę jeśli chodzi o język, kulturę oraz struktury społeczne.

Większość ludzi to rolnicy, uznający tradycyjne animistyczne wierzenia religijne (41%). Około 40% społeczeństwa to muzułmanie, głównie z plemion Fula i Mandinka, skoncentrowani na północy i północnym wschodzie kraju. Inne ważne plemiona to Balanta i Papel, zajmujące centralne i zachodnie obszary przybrzeżne. Około 11% populacji kraju to katolicy, zaś niecały 1% łącznie zajmują inne religie chrześcijańskie (ewangelicy 0.7%, zielonoświątkowcy 0.08%, kościół nowoapostolski 0.04%, świadkowie jehowy 0.01%).

Portugalscy osadnicy stanowią obecnie bardzo nikły procent populacji Gwinei-Bissau. Związane jest to z masowym exodusem do Portugalii po ogłoszeniu przez kraj niepodległości w 1974 roku. Niewielką mniejszość narodową stanowią Azjaci, głównie z Chin, a także imigranci pochodzący z Macao, dawnej portugalskiej kolonii w Azji.

Oficjalnym językiem urzędowym Gwinei-Bissau jest portugalski, jednak jedynie 14% populacji nim włada. 44% mówi językiem kreolskim, powstałym na bazie portugalskiego oraz lokalnych języków afrykańskich. W szkołach uczy się francuskiego, gdyż Gwinea otoczona jest francuskojęzycznymi krajami.

Według spisu ludności z 2011 roku 40% ludności ma poniżej 15 lat, 3.2% ma powyżej 65 lat, a 49% to kobiety w wieku od 15 do 49 lat. Średnia długość życia wynosi odpowiednio 49 lat dla mężczyzn oraz 51 lat dla kobiet. W kraju jest 1361 szkół i 537 ośrodków zdrowia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz