Walutą w Gwinei-Bissau jest frank CFA (fr. franc de la Cooperation Financiere en Afrique Centrale). Jest to waluta używana w niektórych krajach centralnej Afryki od 1974r. Planując podróż do tego kraju najlepiej zaopatrzyć się w gotówkę (euro), ponieważ w bardzo niewielu miejscach można płacić kartami płatniczymi czy kredytowymi. Dodatkowo opłaty za realizację czeków są bardzo wysokie.
Przeloty do Gwinei-Bissau obsługują firmy Air Portugal (TAP), Air Cape Verde (TACV) oraz Air Teranga (dawniej Air Senegal International). W celu legalizacji pobytu w kraju wymagany jest paszport, którego ważność upływa nie szybciej niż na 6 miesięcy od daty powrotu. Obowiązkowa jest także wiza. Można otrzymać ją po przybyciu na lotnisku lub skorzystać zawczasu z jednej z agencji oferujących usługi w tym zakresie.
O wizę można również w ambasadzie. Gwinea-Bissau nie posiada ambasady w Polsce, istnieje jednak przedstawicielstwo w formie placówki dyplomatycznej podlegającej pod ambasadę w Moskwie. Z drugiej zaś strony Gwinea-Bissau podlega pod kompetencje terytorialne naszej ambasady w Rabacie (Maroko).
Szczepienie przeciwko żółtej febrze jest obowiązkowe, zaś profilaktyka przeciwko malarii silnie zalecana. Ilość komarów w hotelach jest znacznie ograniczana dzięki powszechnemu używaniu moskitier, warto jednak dodatkowo zabezpieczyć się środkiem anty-komarowym w newralgicznych miejscach, takich jak kostki czy stopy.
W kraju obowiązuje system metryczny, zaś napięcie w gniazdkach wynosi 220V.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz