Ekonomia

Gwinea-Bissau należy do mniej rozwiniętych narodów świata. Jej gospodarka opiera się głównie na rolnictwie i rybołówstwie. Jedynie niewielkie ilości ryb są eksportowane poza kraj. Połowów dokonują zazwyczaj firmy zagraniczne, nie zaś miejscowi mieszkańcy, a przychód generują umowy licencyjne. W kraju na razie nie funkcjonują także fabryki przetwórstwa rybnego.

Najważniejszym produktem dla przychodu Gwinei-Bissau jest orzech nerkowca. Jeśli chodzi o uprawy na własny użytek, najpopularniejszy jest ryż. Kraj jest prawie samowystarczalny w kwestii produkcji żywności.

Z powodu wysokich kosztów nie rozwinięty jest przemysł wydobywczy. Pozyskiwanie ropy naftowej, fosforanów i innych surowców mineralnych nie stanowi realnej perspektywy w najbliższej przyszłości. w długim okresie czasu jednak niewykorzystane złoża ropy znajdujące się pod powierzchnią oceanu mogą okazać się bogatym źródłem dochodu.

Kraju jest otwarty dla zagranicznych inwestycji prywatnych, ale infrastruktura i brak stabilności politycznej są znaczącymi czynnikami zniechęcającymi potencjalnych inwestorów. Prowadzenie działalności gospodarczej w Gwinei-Bissau pozostaje wyzwaniem. Prywatne inwestycje podlegają złożonym regulacjom administracyjnym, choć rząd często nie jest w stanie ich egzekwować.

Dane statystyczne (2009):
PKB: 826mln dolarów
roczne tempo wzrostu: 3%
PKB na mieszkańca: 512 dolarów = 1 USD.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz